8 тез про культуру

Автор: ivan_podolian / 24.11.2015

Друзі, недавно ми побували на презентації Culture2025, це платформа для громадянського суспільства та органів державної влади, де обговорюється і створюється Стратегія розвитку культури на 2015-2025 роки.
Тепер ми просто не можемо не поділитися з вами почутими там тезами.
Далі буде багато тексту, але сприймання і розуміння такої інформації зараз просто життєво необхідне, щоб вигрібати, лишатися на плаву і дістатися нарешті до міцної і надійно землі під ногами.

Отож, 8 тез про культуру, її місію в суспільстві, про те, що буде, якщо лишити все, як є, і про те, що треба робити вже сьогодні.

1. Стан нашого суспільства: тривога, загроза. Основна цінність – безпека, виживання. Однак збільшується відсоток людей, для яких самовираження стає пріоритетною цінністю.

2. У суспільстві виникає запит на співучасть, розподіл права власності, коли рішення приймає не один суб’єкт, а усі зацікавлені в процесі сторони.

3. Якщо лишити культуру в теперішньому стані, то:
– держава продовжить інвестувати в утримання того, що зараз є, замість інвестування у розвиток
– продовжиться квазі-аристократичний спосіб сприймання культури, як дозвілля, розваги, проведення часу
– якщо не використовувати культуру для власного розвитку, не сприймати складну інформацію, не вчитися аналізувати і критично мислити, то із громадян ми перетворюємося на електорат, яким легко маніпулювати
– суспільство атомізується, зростає недовіра, війна всіх проти всіх

4. Місія культури: культура дозволяє суспільству осмислювати власний досвід та уявляти і планувати своє майбутнє у мінливому світі. Так суспільство стає більш зрілим і відповідальним.

5. Культура робить нас здатними до співпереживання, розв’язування складних життєвих задач, до допомоги собі власними силами, до розуміння іншого. Це освіта протягом всього життя.

6. Культура – це soft power (здатність держави домагатися своїх цілей за рахунок привабливості власної культури, суспільно-політичних цінностей — на противагу “жорсткій силі”, ґрунтованій на військовому і економічному тиску), це спосіб присутності України у світі, можливість показати, які ми насправді.

7. Пріоритетами в Культурі мають бути:
– спроможність культурних інститутів, їхня здатність конкурувати, працювати на результат, без зайвих рухів
– відносини основані на відкритому доступі: учасницька модель урядування, відкриті конкурси на посади, на створення культурного продукту
– розвиток спроможності особистості через розмаїття форм освіти і пізнання. Культура дає кожному з нас множинність сценаріїв.

8. Культура – це не галузь, як чорна металургія чи легка промисловість, тому вона потребує не управління, а сприяння. Культурі потрібні свобода та ресурси, як і науці. Лише в такому випадку можливий розвиток та інновації.

Ми були вражені від того, що такі думки зараз можуть складати основу державних документів. Це радість і розуміння того, що шлях правильний. І щоб не відставати, нам треба дивитися глибше і ширше, постійно вчитися, ставати кращими і розумнішими.

[ssba-buttons]